تبلیغات
مدیر شهر - بحران شهران هشدار زلزله درتهران

درباره سایت

بایگانی

نویسندگان

تصاویر برگزیده

آمار بازدید

 • بازدید کل:

 • بازدید امروز:

 • بازدید دیروز:

 • بازدید ماه قبل:

 • بازدید این ماه:

 • تعداد مطالب:

 • نویسندگان:

بحران شهران هشدار زلزله درتهران

اخبار شهرهای ایران و جهان

 ضعف مدیریت بحران در حادثه محله شهران آنقدر بارز بود كه حتی دستگاههای مختلف در تایید علت حادثه نیز با یكدیگر هماهنگی نبودند.
   با شرایط موجود، بعید نیست پیش بینی هایی چون مرگ ده‌ها هزار نفر در زلزله احتمالی تهران و آتش سوزی و آبگرفتگی های گسترده در شهر تحقق یابد.
    اگر زلزله‌ای بیاید و باعث آسیب به لوله‌های گاز در ۵۰ نقطه تهران شود، آن زمان به جای خرابی‌های حاصل از زلزله باید به دنبال مهار آتش‌سوزی‌ها در شهر باشیم.
        با آنكه مدیران شركت گاز مدعی بودند كه با تكنولوژی جدید ، تمهیداتی اندیشیده شده تا در هنگام وقوع زلزله و بحران در تهران فورا شبكه گاز قطع شود، اما دیروز 40 دقیقه طول كشید تا فلكه اصلی گاز بسته شود.
خدا كند تهران زلزله نیاید. این جمله ای بود كه بعد از حادثه انفجار دیروز محله شهران از زبان خیلی‌ها شنیده شد. انفجار بامدادی خط لوله اصلی گاز غرب تهران ، موجی از دلهره و نگرانی را میان شهروندان به وجود آورد كه وقتی دستگاه های مختلف، برای انفجار یك لوله گاز، مشكلات زیادی در هماهنگی برای امداد دارند، برای مهار مشكلات بعد از زلزله احتمالی تهران چه خواهند كرد؟انفجار دیروز خط لوله گاز شهران كه طبق اعلام رسمی مسئولان، 2 كشته‌،6مصدوم و سوختن تعدادی واحد مسكونی را منجر شد، بار دیگر زنگ خطر مشكلات مدیریت بحران حوادث غیر مترقبه در پایتخت را به صدا درآورد. بر اثر حادثه انفجار روز گذشته، دسترسی به شبكه گاز 10 هزار خانوار غرب تهران حداقل برای 48 ساعت و ارتباط مخابراتی شهروندان نیز در محدوده شمال غرب تهران قطع شد. واحدهای امدادی ، روز گذشته در تعامل كمك رسانی به حادثه انفجار مشكل داشتند و از دیگر سو، واحدهای خدمات رسانی چون شركت گاز، آب و فاضلاب، مخابرات و ... نیز از فارغ از آمادگی لازم برای مدیریت بحران بودند. چنانچه ، مسدود كردن فلكه اصلی گاز محله شهران بیش از 40 دقیقه به طول انجامید و این مساله موجب افزایش خسارات این حادثه شد. از سویی، مهار آب های زیر زمینی محدوده انفجار نیز ساعت زیادی زمان برد و موجب شد تونل در حال احداث متروی خط 6 را آب بگیرد. قطع ارتباط شبكه مخابراتی به دلیل گسترده بودن زبانه های آتش، مشكلات زیادی را برای برقراری ارتباط ساكنان محله آسیب دیده ایجاد كرد. این اتفاقات تنها در گوشه ای از پایتخت 750 كیلومتری تهران رخ داد و نبود آمادگی لازم در لحظه بحران سبب شد تا بار دیگر نگران حادثه‌های بزرگ طبیعی در تهران باشیم.

بحران مدیریت بحران

با آنكه مدیران دستگاه های مختلف از وجوداطلاعات كامل شبكه های زیر زمینی تهران اعم از خطوط گاز، آب، مخابرات و ... سخن گفته و بارها از آمادگی برای مهار بحران های طبیعی تهران دم می زنند، اما حادثه انفجار گاز محله شهران گویای عمق مشكلات در مدیریت بحران تهران بود. با آنكه مدیران شركت گاز مدعی بودند كه با تكنولوژی جدید ، تمهیداتی اندیشیده شده تا هنگام وقوع زلزله و بحران در تهران فورا شبكه گاز قطع شود، اما دیروز 40 دقیقه طول كشید تا فلكه اصلی گاز بسته شود و در این مدت زبانه های آتش به تعداد بیشتری از ساختمان ها و خودروهای محل  حادثه رسید. به راستی، وقتی برای مهار حادثه ای به نسبت كوچك در یك محله زمان 40 دقیقه ای برای بستن گاز لازم است، برای انفجارهای احتمالی گسترده ناشی از وقوع زلزله در مناطق مختلف تهران چقدر زمان لازم است؟! یا برای مهار آب‌های زیر زمینی و لوله های اصلی انتقال آب چقدر زمان می برد كه شهر را سیل نگیرد؟! در حادثه انفجار گاز محله شهران كه5 ساختمان مسکونی و یک ساختمان 5 طبقه غیرقابل سکونت  دچار خسارت شد، نقص جدی مدیریت بحران و اطلاع از شبكه های زیر زمینی تهران باعث شده تا نگرانی های زیادی از وضعیت تهران بعد از زلزله ایجاد شود. موضوعی كه عضو شورای شهر تهران نیز آن را تایید كرده و نگرانی از وضعیت امداد در بحران های آتی تهران را بی‌مورد نمی داند. «ابوالفضل قناعتی» در این‌باره می گوید: «آنچه در این حادثه قابل پیگیری است، آن است که مسئولان مترو در مسیرهایی که حفاری دارند باید نقشه‌های مسیر را بررسی کنند تا اگر تجهیزات شهری از آن مسیرها رد می‌شود مانند لوله آب، گاز و مخابرات نسبت به ایمن‌سازی محل اقدام کنند.» وی می‌گوید:«متاسفانه ۴۰ دقیقه طول کشید که لوله‌های گاز منطقه بسته شود. اگر زلزله‌ای بیاید و باعث آسیب به لوله‌های گاز در ۵۰ نقطه تهران شود، آن زمان به جای خرابی‌های حاصل از زلزله باید به دنبال مهار آتش‌سوزی‌ها در شهر باشیم.» عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه باید به طور لحظه‌ای و نهایتا در 3، 4دقیقه لوله‌های گاز بسته می‌شد، اظهار می دارد: خوشبختانه محل آتش‌سوزی از منازل مسکونی فاصله داشته، در غیر این صورت مشخص نبود چه خسارت‌هایی بر جا می‌ماند. وی با اشاره به اینكه شهرداری قبل از حفاری باید استعلام‌های لازم را از نهادهایی مانند شرکت گاز، آب و فاضلاب و… بگیرد تا حریم تجهیزات شهری حفظ شود، می افزاید: باید وقوع حوادث غیر مترقبه در شهر را بیش از گذشته جدی گرفت و نگران جان و مال مردم در حوادث شهری بود.  حادثه شهران با خسارت نه چندان زیاد ، گذشت اما در حوادث احتمالی بعدی نظیر زلزله، تكرار تجربه شهران می تواند خسارات بسیاری را در شهر حادث كند.

با زلزله چه می كنیم؟

ضعف مدیریت بحران در حادثه محله شهران آنقدر بارز بود كه حتی دستگاه های مختلف در تایید علت حادثه نیز با یكدیگر هماهنگ نبودند. چنانچه در ابتدای وقوع انفجار، اعلام شد كه برخورد بیل مكانیكی حفاری خط 6 متروی تهران با لوله اصلی گاز عامل انفجار بوده و حتی دو كارگر مترو نیز در محل وقوع حادثه فوت كرده اند. اما ساعتی بعد، مسئولان مترو اعلام كردند كه حدود2 ماه است كار حفاری مترو در محل وقوع حادثه به پایان رسیده و حتی حفاری مترو حدود 25 متر پایین تر از محل عبور لوله گاز انجام شده و انفجار ارتباطی با مترو ندارد! اینچنین شد كه مسئولان شهر كه ادعای آمادگی مدیریت بحران را دارند، حتی در اعلام علت وقوع حادثه ای به این مهمی عاجز بودند و حال باید تعمق كرد كه در بحران‌های بزرگ طبیعی در تهران، دستگاه ها چگونه می‌خواهند با یكدیگر هماهنگ شوند؟ «احمد‌صادقی» مدیرعامل سازمان مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به سوال «قانون» درباره چگونگی مدیریت بحران حادثه شهران و اینكه دستگاه های امدادی و خدمات رسان با یكدیگر هماهنگ بودند، گفت كه «اكنون امكان پاسخ به این موضوع را ندارم و اخبار حادثه را از سایت پیگیری كنید». سال هاست كه كارشناسان مدیریت بحران از نبود آمادگی لازم دستگاه ها برای مدیریت بحران هایی چون انفجار، زلزله و سیل در تهران سخن می گویند و مسئولان امر نیز با رد آن، از برگزاری مانورهای  بحران و دوره‌های آموزشی و ... برای آمادگی مدیریت بحران شهر و كاهش خسارات خبر می دهند. اینكه در شهری چون تهران حوادثی چون زلزله مهیب رخ دهد، دور از انتظار نیست و كارشناسان از احتمال وقوع زلزله های بالای5 ریشتر در پایتخت سخن می‌گویند كه این حوادث با تجربه مدیریت های بحران قبلی، فاجعه انسانی را رقم خواهد زد. وقتی متولیان امر در مدیریت بحرانی چون انفجار شهران با مشكل مواجه می شوند، بعید نیست پیش بینی هایی چون مرگ ده  ها هزار نفر در زلزله احتمالی تهران و آتش سوزی و آبگرفتگی های گسترده در شهر تحقق یابد. در زیر شهری چون تهران، كیلومترها لوله آب و گاز و خطوط مخابراتی وجود دارد كه چه با عملیات عمرانی در شهر و چه با وقوع زلزله ، می تواند در زمان وقوع بحران، تهران را خاكستر كند و در این میان، آنچه باقی می ماند، آرشیو سخنرانی‌ها و مصاحبه های متولیان دستگاه های مختلف از آمادگی برای بحران تهران است كه هرگز به واقعیت نپیوسته است. 

قانون

نظرات

 1. When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each
  time a comment is added I get four e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thanks a lot!

ارسال نظر

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر